Lasteaeda vastuvÔtt

VÀikelapse kasvades tekib tal soov oma eakaaslastega suhelda ja koos mÀngida, lapsevanemal aga on vaja pöörduda tagasi tööle. Lasteasutus toetab lapse perekonda, soodustades lapse kasvamist ja arenemist. Seal omandab laps ka kooliks ettevalmistava alushariduse.

1. Lapse lasteaeda mineku aja otsustavad vanemad.

Soovitav, et laps tuleks toime lihtsama eneseteenindamisega (nÀiteks mÔningane riidesse panemise oskus, tassist joomine ja lusika kasutamine).

Lasteaeda minek on lapse elus suure tÀhtsusega muutus. Lapse kohanemist toetab lasteasutuse ja kodu koostöö, vastastikune usaldus ja lugupidamine.

Koolieelsete munitsipaallasteasutuste teeninduspiirkonnaks on kogu Tallinna linna haldusterritoorium. See tÀhendab, et Tallinna linna elanikud vÔivad valida oma lapsele iga lasteaia, kus on vabu kohti.

Lasteaia valimisel on soovitatav arvestada lasteaia asukoha, selles rakendatava kasvatamise ja Ôpetamise metoodika ning töökeelega.

2. Kuidas toimida siis, kui valik on tehtud?

Tallinna linna elanikel tuleb tĂ€ita lapse sĂŒnnitunnistuse alusel lasteasutusse vastuvĂ”tu taotlus, kuhu on mĂ€rgitud kuni kolm lasteaia valikut ning koha soovimise aeg. Taotluse vĂ”ib tĂ€ita ka valitud lasteaias direktori vastuvĂ”tul.

Direktori vastuvĂ”tt: NELJAPÄEV Kell 15.00 – 18.00 (vĂ”i eelnevalt kokkuleppetud ajal tel 6210078).

Lasteaia direktor vĂ€ljastab koha taotluse infosĂŒsteemi kandmisest vĂ€ljatrĂŒki.

Lasteaedade jĂ€rjekorra valikuid saab muuta, kuid uue valiku tegemine tĂ€hendab mĂ”ne eelneva valiku tĂŒhistamist ja uue vastuvĂ”tutaotluse esitamist lasteasutusse.

Hariduslike erivajadustega lapse sobitus- vĂ”i erirĂŒhma vastuvĂ”tu taotlemiseks tuleb lisada laste nĂ”ustamiskomisjoni otsus.

3. Kuidas saada infot lasteasutusse koha saamisest?

Lasteasutusse koha saamise vÔimalusest teavitab lasteaia direktor vanemat kirjalikult alates 1. maist viie tööpÀeva jooksul.

Hiljemalt 30. maiks tuleb vanemal kirjalikult kinnitada lasteaiast saadetud koha pakkumine, kinnituse puudumisel kustutatakse lapse andmed lasteaeda koha taotlejate nimekirjadest.

Lapse lasteaeda vastuvÔtmisel kustutatakse tema andmed teiste lasteaedade jÀrjekordadest.

Lasteasutustes, kus on ainult sĂ”imerĂŒhmad vĂ”i linnaga lepingut omavates eralasteaedades kohta omavad lapsed saavad jĂ€tkuvalt olla munitsipaallasteaedadesse koha taotlejate nimekirjas.

Kui vanem ei nÔustu lasteaia direktori otsusega lapse lasteasutusse mittevastuvÔtmise vÔi sealt vÀljaarvamise kohta, on tal Ôigus pöörduda Tallinna Haridusameti poole.

4. Kuidas toimub lapse vastuvÔtt lasteaeda?

Esmakordsel vastuvÔtul lasteasutusse esitab vanem perearsti vÀljastatud vormikohase tÔendi.

Lapse lasteasutusse vastuvÔtmisel tutvustab direktor vanemale laste koolieelsesse lasteasutusse vastuvÔtu ja sealt vÀljaarvamise korda, lasteasutuse kodukorda ning informeerib vanemat kuludest, mis hÔlmavad vanema poolt kaetava osa mÀÀra.

Kuni 3-aastased lapsed kuuluvad sĂ”ime-, 3-7aastased aga aiarĂŒhmadesse.

5. Millised on vÔimalikud kulud lasteasutuses?

Lapsevanema poolt tasutavad kulud jagunevad vanema osamÀÀraks ning toidurahaks. Koolieelsetes munitsipaallasteasutustes vanemate osa mÀÀra kehtestamist reguleerib Tallinna Linnavolikogu 23.02.2006 mÀÀrus nr 9 Koolieelsete munitsipaallasteasutuste muude kulude vanemate poolt kaetava osa mÀÀra kehtestamine.

Vanema osa mÀÀraks on summa, mis moodustab 8% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammÀÀrast kuus ĂŒhe lapse kohta. Kehtiv hind on 22,24 eurot (348 krooni).

6. Kuidas toimub laste toitlustamine lasteasutuses

Toitlustamisel lĂ€htutakse tervisliku toitumise pĂ”himĂ”tetest ja tervisekaitse nĂ”uetest. Toit valmistatakse vĂ”imalikult vĂ€rsketest töötlemata toiduainetest. MenĂŒĂŒ koostatakse kaheks nĂ€dalaks.

Lasteaias toimub laste toitlustamine vastavalt lahtiolekuajale. Lapsed saavad sĂŒĂŒa kolm korda pĂ€evas, ööpĂ€evase lahtioleku aja puhul aga neli korda.

7. Kuidas aidata lapsel lasteaiaga kohaneda?

Koostöö aluseks on pere avatud suhtlemine Ă”petajatega ning positiivne suhtumine lapse rĂŒhmakaaslastesse. Soovitav on vestelda Ă”petajatega pere tavadest ja kasvatuspĂ”himĂ”tetest, lapse individuaalsetest iseĂ€rasustest, ootustest lasteasutusele ja muust lapsele olulisest, mis aitaks lapse kohanemisele kaasa.

Lisainfo saamiseks vÔiks esmalt pöörduda lasteaia Ôpetajate vÔi direktori poole.

8. Lapse lasteasutusest vÀljaarvamine

Lisainfo: Vastavalt Tallinna Linnavalitsuse 27. detsembri 2006 mÀÀrusele nr 109 „Laste koolieelsesse lasteasutusse vastuvĂ”tu ja sealt vĂ€ljaarvamise kord“

§ 12. Lapse lasteasutusest vÀljaarvamine

(1) Lapse lasteasutusest vÀljaarvamiseks esitab vanem lasteasutuse juhatajale avalduse. Avaldus esitatakse hiljemalt kaks nÀdalat enne lapse lahkumist ja selles mÀrgitakse lapse lasteasutusest lahkumise aeg.

(2) Lapse lasteasutusest lahkumisel on vanem kohustatud tasuma vanema poolt kaetava osa kuni lapse lasteasutusest vÀljaarvamise kuupÀevani.

(3) Juhul kui vanem ei ole tasunud vanema osa kahe kuu jooksul maksetÀhtajast, teavitab lasteasutuse juhataja vanemat kirjalikult vÔlgnevusest ning annab tÀiendava tÀhtaja vÔla tasumiseks. Kui vÔlg ei ole tÀhtajaks tasutud, arvab juhataja lapse lasteasutusest vÀlja.

(4) Laps arvatakse lasteasutuse nimekirjast vĂ€lja juhataja kĂ€skkirjaga ja tema andmed kustutakse infosĂŒsteemist 3 tööpĂ€eva jooksul alates lapse vĂ€ljaarvamise kuupĂ€evast.

(5) Koolikohustusliku lapse andmed, kelle vanem ei ole lasteasutuse juhatajale esitanud hiljemalt 31. augustiks avaldust lapse lasteasutusest vĂ€ljaarvamise kohta vĂ”i nĂ”ustamiskomisjoni otsust koolikohustuse tĂ€itmise edasilĂŒkkamise kohta, kustutatakse infosĂŒsteemist.